Svenska Bassetklubben

Nordöstra lokalavdelningen

 

 

Utställning Roma Kungsgård Gotland 3/5 2014

Domare: Nina Karlsdotter

 

BAN

Anmälda i rasen 5 (1+4)

BIR, SE UCH Banubas Dimma äg Susanne Gustavsson  

BIM Banubas Dexel äg Anders Larsson 

Bästa Junior Star Ban Zalsa äg Roland Andreasson även Junior BIS 3

 

PBGV 

Anmälda i rasen 7 (1+6 samt 1 valp)

BIR, BIS 3,  CERT J Gold Queens Zvenska Zelda äg Madeleine Bengtsson

BIM, Bästa junior, Junior BIS 4 Kärråsens Hudson äg Ronny Gustavsson 

BIS valp Lyckehöjdens Elis, äg Henrik Johansson

 

BFDB 

Anmälda i rasen 1 

BIR, CERT J, SE VCH Freja, äg Hans och Barbro Petersson

 

Utställing Jäderfors 11/5 2014

Domare: Mats Jonsson

 

BAN

Anmälda i rasen 7

BIR, BIR-vet, BIS-3  Motvindens Ranger , äg Rose-Marie Eriksson

BIM  Banubas Dimma, äg Susanne Gustavsson

Btkl-2, Cert Star Ban Zerina, äg Max Persson

 

BFdB

Anmälda i rasen 13 + 1

BIR, Cert Smedkullens Fauve Is, äg Jens Jonsson

Bhkl-2, R-Cert Dyfrgi’s Snälla Måns, äg Lars Lundberg    

 

BH

Anmälda i rasen 10 + 4

BIR, BIS-2 Honeycar’s Yugo, äg Camilla Liljhammar

Bhkl-2  Honeycar’s Tucker, äg Camilla Liljhammar

Bhkl-3, Cert  Swede Sun’s Bazthian, äg Roberto Axelsson

Bhkl-4   Lulubelle’s Endearing Eyecatcher, äg R-M Eriksson

 

BIM  Honeycar’s Unic, äg Anne-Cathryne Almstedt

Btkl-2  Honeycar’s Yes Roadster, äg A-C Almstedt

BTkl-3, Cert  Affections Don’t Forget Me, äg Ylva Wahlqvist

 

BIR valp 4-6 Swede Suns Gilda, äg Anso Pettersson

BIM valp 4-6 Geyron´s Give Me Five, äg Rose-Marie Eriksson

 

BIR valp 6-8 Longlow´s Next-Nuntucket-Sledgerid äg. Carina Vesterlund

BIM valp 6-8 Bustassen Cary Grant äg. Eva Surtell

 

PBGV

Anmälda i rasen 14

BIR, BIS Vilauddens Zigmund, äg Marie Mård 

BIM, Cert  Lövhögens Ida, äg Desirée Högman, Fredric Lööv

Btkl-2  Vilauddens Vega, äg Marie Mård

Btkl-3 Around Rise and Shine, äg Anders Pettersson

 

Utställning i Kungsör 140920.

DomareNatalja Skalin 

 

BAN 

Örngrensgården’s Anja Af Molvac            Bir-valp 6-9 

Banubas Dimma                                       BIR, BIS  

BFdB 

Amazon                                                    Bir-valp 4-6 

Högmossen’s Carpe Diem                       Bir-valp 6-9

 

Nimrods Kung Haakon                           1 Bhkl, BIM med cert 

Hedarnas Bonzo                                     2 Bhkl, res-cert

 

Smedkullens Fauve Amour                    1 Btkl, BIR, Bästa veteran, BIS 3 

Smedkullens Fauve Jippi                       2 Btkl

 

Högmossens Axelle                               3 Btkl 

Zibbans Aida                                          4 Btkl

 

BH 

Magdaforsens Prada                             Bir-valp, 6-9 

Geyron’s Give Me Five                          Bim-valp,6-9

 

Swede Sun’s Fonzie                              BIS-junior

  

Geyron’s Forever My Friend                  1 Bhkl, BIM 

Magdaforssens Baloo                            2 Bhkl 

Magdaforssens Lafayette                      3 Bhkl, Cert – champion idag 

Swede Sun’s Bazthian                           4 Bhkl, res-cert 

Swede Sun’s Lukas                                BIS-veteran 

Magdaforssens Highland Queen            Btkl, BIR, BIS 

Swede Sun’s Dora                                  2 Btkl, Cert 

Geyron’s Crème de Caramel                  3 Btkl 

Geyron’s For Keeps The Faith                4 Btkl 

Swede Sun’s Fiona                                 oplac, res-cert

 

Bassestugans Bojan Bamyl, avel            1:a HP

 

Kennel Swede Sun’s  uppf.grp                1:a HP, bästa uppf.grp 

Magdaforssens kennel uppf.grp              1:a HP

  

PBGV 

Lövhögens Klabbe                                   Bir-valp 4-6 

Around Ultra Chic                                    Bir-valp 6-9

 

Väntas Ojje Ojdå                                     1 Bhkl, Bir, BIS-2 

Nightdream Dolores Jane Pimento         1 Btkl, Bim, Cert 

Lövhögens Ida                                         2 Btkl, res-cert 

Around Quite Precious                            3 Btkl 

Åhlskogens Norma                                  4 Btkl

 

Utställning Visby i samverkan med tax- beagle- och dreverklubbarna 

15 november 2014. Domare: Göran Bodegård

  

Basset Artesien Normand 

Star Ban Zalsa – Btkl, CK, Bir, Cert

  

Basset Fauve de Bretagne 

Disa1:a HP Bästa valp 

Mimer 1:a HP

  

Basset Hound 

Swede Sun’s Gilda – 1:a Btkl, CK Bir, BIS-junior, BIS-3, Cert 

Swede Sun’s Bazthian – 1:a Bhkl, CK, BIM 

Swede Sun’s Balder – 2:a Bhkl, CK, Cert, Champion

  

Petit Basset Griffon   

Gold-Queens Zvenska Zelda – 1:a Btkl, CK, Bir