Svenska Bassetklubben

Nordöstra lokalavdelningen

 

Resultat Jäderforsholme 150516. Domare Göran Hallberger

 

Basset Artesien Normand, 7 deltagare

Banubas Dimma                                             Bir, 1-btkl, CK, BIS 2  

Skogvaktarens Queen Elsa                            2-btkl, CK, cert, SUcH, Bis 2 jakt

Örngrensgårdens Anja af Molvac                   3-btkl, CK 

Pelltorparns Charlie                                        Bim, 1-bhkl, CK

 

Basset Fauve de Bretagne, 9 deltagare

Smedkullens Fauve Jippi                                BIR, 1-btkl, CK. BIS 4

Smedkullens Fauve Jänta                               2-btkl, CK, cert, 

Smedkullens Fauve Is                                     BIM, 1-bhkl, CK, cert, BIS 1 jakt

 

 

Basset Hound, 6 deltagare

Swede Sun’s Bazthian                                    Bir, 1-bhkl, CK, BIS 1

Geyron’s Give Me Five                                    2-bhkl, CK, cert

Affections Back To Reality                              BIM, 1-btkl, CK

Swede Sun’s Gilda                                          2-btkl, CK, cert

 

Grand Basset Griffon Vendéen 1 deltagare

Minskuhoff’s Grand Silmarillion                       Bir, 1-bhkl, CK, BIS 3

Petit Basset Griffon Vendéen, 8 deltagare

Vilauddens Enya                                             Bir, 1-btkl, CK

Åhlskogens Norma                                          2-btkl, CK

Vilauddens Zara                                              3-btkl, CK

Chouans Una                                                  4-btkl, CK

Vilauddens Zigmund                                       Bim, 1-bhkl, CK

Lövhögens Leo                                               2-bhkl, CK

BIS-1 Junior

Bis-valp Dalsängs Hecsan Heddah

 

Utställning Torsta lantbruksskola Ås 24/5 2015 Domare: Per-Harald Nymark

 

Basset Fauve de Bretagne, 9 anmälda

Smedkullens Jippi Bir, CK

 

Basset Hound, 3 anmälda

Swede Sun’s Balder Bir, CK 

Swede Sun’s Ävita Bim, CK 

Swede Sun’s Beata 2 btkl, CK, Cert, Champion

 

Petit Basset Griffon Vendeen, 8 anmälda  

Lövhögens Klabbe Bir, CK, BIR BIG-1 BIS-2 

Lövhögens Ida Bim, CK 

Åhlskogens Norma 2 btkl, CK 

Kärråsens Estelle 3 btkl, CK, Cert 

Chouan Una 4 btkl, CK

 

Resultat officiell utställning i Kungsör 150919. Domare Eva Jönsson

 

Basset Artesien Normand 3 deltagande                                    

BIR btkl-1               Banubas Dimma                    

Btkl-2                     Banubas Eloise                      

 

Basset Fauve de Bretagne 6 delt. 1 valp

BIR BIS-3-valp         Sjögareds Seager-Wheeler

BIR, BIS-3 Cert        Nimrods Kung Haakon (SE UCH)            

 

Basset Hound 19 delt. 1 valp

BIR BIS-1-valp         Swede Sun's Henny

BIR BIS-2                Swede Sun's Pidun

BTKL-2                    Geyron's For Keeps The Faith

BTKL-3 Cert             Geyron's Gambling With Hearts

BTKL-4 R-cert          Bustassens Sophia Loren

BIM                          Geyron's Forever My Friend

BHKL-2 Cert            Swede Sun's Gazton

BHKL-3                    Swede Sun's Bazthian

BHKL-4 R-cert          Swede Sun's Grizzly

BIR BIS-1-veteran    Swede Sun's Pidun

BIS-1 Bästa uppfödargrupp HP Kennel Swede Sun's

2:a Bästa uppfödargrupp HP Kennel Geyron's

 

Petit Basset Griffon Vendeen 14 delt. 1 valp

BIR BIS-2 valp         Black Majesty Guadalajara

 

Visby 2015-11-13 Domare: Eva Jönsson

 

Basset Fauve de Bretagne 7 vuxna

 

BIR, Cert                           Jägardrömmens Artemis, äg. Suzanne Östlund

Btkl 2                                 Kiwi, äg. Suzanne Östlun

BIM                                    Fallbackskogs Mimer, äg Leif Pettersson

 

Basset Hound 1 vuxen

BIR, Cert, S UCH             Swede Sun’s Ester, äg. Lars Bengtsson

 

Petit Basset Griffon Vendeen 3 vuxna, 2 valpar

BIR-valp                            Etelhemskogen’s Lilly, äg. Mattias Hemström

BIR, Cert                           Lyckehöjdens Elis, äg. Henrik Johansson