Svenska Bassetklubben

Nordöstra lokalavdelningen

 

 

Drevprov 2016-2017

Period 3

BAN

 

Skogvaktarens Queen Elsa, Håkan Karlsson                               1+1 hjort            Bo Olofsson    

Star Ban Zkruttan, Ture Davidsson                                               3 rå                   Håkan Jacobsson

 

BFDB

Fallbackskogs Balder, Erik Blom                                                 1 rå                      Bernt Olsson

Fallbackskogs Frejdis, Yvonne Granqvist                                    1+3 rå                  Erik Holmqvist

Fallbackskogs Frejdis, Yvonne Granqvist                                    2+3 rå                  Kenth Eriksson

Fallbackskogs Frejdis, Yvonne Granqvist                                    1 rå                      Roland Andersson

Fallbackskogs Frigga, Ulla Ekelöf                                                0 rå                      Håkan Jakobsson

Fallbackskogs Mimer, Leif Pettersson                                          0 rå                     Jimmi Lindby  

Högmossen´s Carpe Diem, Michael Karlsson                              2 rå                     Mats Andersson

Högmossen´s Carpe Diem, Michael Karlsson                              1 rå                     Jack Junel        

Sjögareds Constance, Per Eriksson                                             1+1+ rå               Mats Andersson

Smedkullens Fauve Kringlan, Linus Jonsson                               3 rå                     Thomas Jar

Zibbans Emilia , Marie o Mikael Bonnevier                                  1 rå                      Mats Andersson

 

PBGV

Around Ultra Exclusive, Annicka Löfgren                                    1+1 rå                Henric Öholm

Around Ultra Exclusive, Annicka Löfgren                                    1+1 rå                Jack Junel        

Around Ultra Exclusive, Annicka Löfgren                                    1+1 rå                Mats Andersson

Around Very Brave, Pär Lind                                                       1+3 rå                Jan-Eric Johansson

Around Very Brave, Pär Lind                                                       1+3 rå                Jan-Eric Johansson

Around Very Brave, Pär Lind                                                       1+3 rå                Björn Aspelin

Around Very Lucky, Annicka Löfgren                                           1+3 rå                Jack Junel      

Chouan Una, Desiree Högman                                                    1 rå                    Roger Larsson

Chouan Una, Desiree Högman                                                    1 rå                    Roger Larsson

Ebouriffe How to kiss a frog, Henrik Jimmerfors                          1+2 rå                Bo Olofsson

Ismans Yes, Daniel Nyhlander                                                     1+1 rå                 Mats Byman

Kärråsens Dag Wilmer, Lars Nyman                                            1 rå+3 räv           Håkan Karlsson

Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson                                       1+2 rå                 Jan-Eric Johansson

Kärråsens Glimmra, Jimmy Öhnstedt                                           0 hjort                 Mikael Löfberg

Kärråsens Oni , Stefan Carlsson                                                  1+3 rå                 Torbjörn Lenstad

Kärråsens Ädla Molly, Magnus Andersson                                   1 rå                     Roger Larsson

Petibas Easter C Davyjones, Kristina Backlund                           1 rå                     Kenneth Floge

Vilauddens Tribune Tower, Regina Ericson                                  1+2 hjort             Bo Olofsson    

Åhlskogens Norma, Mona Edén                                                   1 rå                     Roger Larsson      

 

GBGV

Grand Awards Martin Holmqvist, äg Patrik Kjellberg                       0                        Bo Olofsson

                       

 

Period 2

Ban

Banubas Dimma                    1 hjort           21 EP,            äg Susanne Gustavsson

Pelletorparns Charlie,            0 pris,           12 EP,            äg Anders Ekman

Skogvaktarens Queen Elsa   0 pris            24 EP            äg Håkan Karlsson

 

BFdB

Högmossens Camaro,            1 + 3 rå,          27 Ep,        äg Stina Falk

Fallbackskogs Mimer,            3 + 3 + 3 rå,    22 Ep,         äg Leif Pettersson

Fallbackskogs Frigga,            1 + 2 rå,          23 Ep,         äg Ulla Ekelöf

Fallbackskogs Frejdis,             1 + 3 rå,          23 Ep,       äg Yvonne Granqvist

Fallbackskogs Disa,                 1 rå,                24 Ep,       äg Barbro o Hans Pettersson

Fallbackskogs Disa,                 1 + 2 rå           21 Ep,       äg –”-

Fallbackskogs Disa,                 1 + 1 rå, D-cert  26 Ep     äg –”-  

Sjögareds Seager-Wheeler,    1 + 1 hjort,      26 Ep,       äg Mats Andersson

Sjögareds Seager-Wheeler,    1 rå,                 29 Ep,       äg –”-

Nimrods Cox Orange,              1 rå,               23 Ep,       äg Martin Källberg

Lison du Rallye St Paul,            1 rå,               24 Ep,       äg Bertil Waldén

Åbackens On the Wild Side     1 + 3 rå,         30 Ep,       äg Mats Hjältman

 

PBGV

Västanträsk Backens Belinda,  1 rå,              26 Ep,       äg Monica o Erik Lundmark

Ismans Victor,                            1 rå,             25 Ep,       äg Stefan Gillerfors

Vilauddens Tribune Tower,       1 hjort,         27 Ep,       äg Regina Ericson

Mörka Skogs Isak Göransson,   1 hjort,         22 Ep,       äg Sven-Inge Eriksson

Kärråsens Glimmra,                   1 hjort,         22 Ep,       äg Jimmy Öhnstedt

Kärråsens Glimmra,                    1 + 3 hjort,   25 Ep,       äg –”-

Kärråsens Glimmra,                  2 rå,               26 Ep,       äg –”-

Ismans Yes,                                1 rå,              23 Ep,       äg Daniel Nylander

Ebouriffe How to kiss a frog,    1 rå,               29 Ep,       äg Henrik Jimmerfors

Around Surprise Surprise,         1 + 2 rå,         24 Ep,      äg Leif Wiktorsson

 

GBGV

Grand Awards Martin Holmqvist    0,             12 Ep,      äg Patrik Kjellberg             

 

Period 1

BAN

Skogvaktarens Queen Elsa

SE

1

Hjort

Susanne o Håkan Karlsson

46250/2010

2

Hjort

 

 

 

 

 

 

BFDB

 Se Vch Tyrikollens Mette

SE

3

Christina Forsgren

45716/2015

 

 

Söråker

 

 

Smedkullens Fauve Is

SE

0

 

Jens Jonsson

49248/2012

 

 

 Sundsvall

 

 

SEVCH Sjögareds Seager-Wheeler

SE

1

Mats Andersson

25699/2015

1

 Bro

 

 

Sjögareds Navona

SE

0

 

Marie & Mikael Bonnevier

30248/2014

 

 

Örsundsbro

 

 

Nimrods Bonnie Louise

SE

1

Fredrik Jonsson

51511/2013

 

 

Gävle

 

 

 

PBGV

Ismans Yes

SE

1

Daniel Nylander

38941/2014

1

Nyåker

 

 

Ismans Yes

SE

1

Daniel Nylander

38941/2014

3

Nyåker

 

 

Kärråsens Jass

SE

0

 

Petter Mörck

58571/2014

 

 

Gävle

 

 

Kärråsens Finess

SE

1

Gösta Bladh

35963/2012

 

 

Lidingö

 

 

Kärråsens Finess

SE

1

Gösta Bladh

35963/2012

3

Lidingö

 

 

Kärråsens Finess

SE

3

Gösta Bladh

35963/2012

3

Lidingö

 

 

 

Drevprovsresultat  Nord Östra 2015 / 2016

Sammanställning av genomförda prov. Bästalista presenteras av respektive rasklubb.

BAN

Star Ban Zalsa, Roland Andersson. 1:a Rå, 22 Ep. Domare Håkan Jakobsson

Banubas Dimma, Susanne Gustavsson. 0:a 7 Ep. Domare Kent Eriksson

Banubas Dimma, Susanne Gustavsson. 3:a Rå, 21 Ep. Domare Håkan Jacobson

Banubas Eloise, Håkan o Susanne Karlsson. 1 Rå 25 EP. Domare Bo Olofsson

 

BFdB

Sjögareds Navona, Marie Bonnevier. 1:a Rå, 2:a Rå, 28 Ep. Domare Jack Junel

Sjögareds Navona, Marie Bonnevier. 1:a Rå, 1:a Rå, 27 Ep. Domare Bo Olofsson

Sjögareds Navona, Marie Bonnevier. 1:a Rå, 2:a Rå, 29 Ep. Domare Erik Klockar

Smedkullens Fauve Is, Jonsson / Hägglöf. 1:a Rå, 2:a Rå, 29 Ep. Domare Stig Kihlberg

Fallbakskogs Disa, Barbro Pettersson. 2:a Rå, 22 Ep. Domare Håkan Jakobsson

Nimrods Bonne Louise, Fredrik Jonsson. 0:a, 8 Ep. Domare Björn Aspelin

Nimrods Kung Haakon, Björn Adonis. 1:a Rå, 21 Ep. Domare Bo Olofsson

Hovrikets Fänrik Faitaz, Leif Vesterby. 1 Rå 23 Ep Domare. Domare Jack Junel

Fallbackskogs Mimer, Leif Pettersson. 3 Rå 23 Ep. Domare. Håkan Jakobsson

Fallbackskogs Ragna, Håkan Asplund. 3 Rå 23 Ep. DomareJack Junel

Unni,Terje Tarsson 3 Rå 24 Ep. Domare Håkan Jakobsson

Tjärbäckens Pixi, Erik Wikman, 0:a 6 Ep. Domare Benneth Thyr

Nimrods Bonne Louise, Fredrik Jonsson 1 Rå 30 Ep. Domare Björn Aspelin

 

PBGV

Around Surprise Surprise, Leif Wiktorsson. 1:a Rå, 1:a Rå, 27 Ep. Domare Jack Junel

Marskärs Petit Melissa, Anette Åkerblom, 1:a Rå, 29 Ep. Domare Bengt Elofsson

Around Very Brave, Pär Lind. 3:a Rå, 23 Ep. Domare Anders Abrahamsson

Around Ultra Hot, Runar Andersson. 1:a Rå, 25 Ep. Domare Jack Junel

Around Ultra Powerful, Bo Olofsson. 1:a Rå, 1:a Rå, 27 Ep. Domare Jack Junel

Around Ultra Powerful, Bo Olofsson. 1:a Hjort, 23 Ep. Domare Håkan Karlsson

Around Ultra Powerful, Bo Olofsson. 1:a Rå, 23 Ep. Domare Kjell Åke Frykholm

Ismans Yes, Daniel Nylander. 1:a Rå, 25 Ep. Domare Thomas Eriksson

Ismans Yes, Daniel Nylander. 1:a Hare, 22 Ep. Kurt Häggström

Ismans Yes, Daniel Nylander. 1:a Rå, 31 Ep. Domare Thomas Eriksson

Kärråsens Estelle, Inga Eriksson. 3:a Rå, 3:a Rå, 19 Ep. Domare Stefan Nilsson

Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund. 0:a, 0 Ep. Domare Bo Olofsson

Kärråsens Cato, Lars Inge Ahlström. 1:a Rå, 1:a Rå, 24 Ep. Domare Håkan Jakobsson

Around Pale Ale, Jack Junel. 1:a Rå, 1:a Rå, 26 Ep. Domare Bo Olofsson

Kärråsens Öste, Örjan Enehall. 2:a Rå, 23 Ep. Domare Jack Junel

Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund. 2:a Rå, 17 Ep. Domare Håkan Karlsson

Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund 1:a har 24 Ep. Domare Kjell Åke Frykholm        

Kärråsens Haman, Mats Halin 1 rå 23 Ep. Domare Lena Svensk

Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson 0 :a 4 Ep. Domare Björn Aspelin          

Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson 1 Rå 24 Ep. Domare Jan Eric Johansson

Surround Aria, Bengt Karlsson 3 Rå 24 Ep. Domare Håkan Jakobsson

Wildeers Kavata Kajsa, Hans Öhman 1 Hjort 26 Ep. Domare Bo Olofsson                 

Around Ultra Powerful, Bo Olofsson 1 rå 29 Ep. Domare Jack Junel 

Ebouriffe How to kiss a Frog, Henrik Jimmerfors, 1 rp 27 Ep. Domare Bo Olofsson            

Je Danse Donc Je suis du pech de la Ginstelle, Anette Åkerblom 3 Rå 21 Ep. Domare Bo Olofsson                

Kärråsens Eja, Karl Edvard Lönneberg 2 Rå 22 Ep. Domare Jack Junel

Around Ultra Hot, Runar Andersson, 1 Rå 28 Ep. Domare Kjell Åke Frykholm

Chouan Una, Desirée Högman, 1 Rå 30 Ep. Domare.  Bengt Sjösten

Je Donc Je suis du pech de la Ginstelle, Anette Åkerblom 1 Rå 25 Ep. Domare Anders Abrahamsson

Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson 1 Rå 28 Ep. Domare Erik Klockar

Kärråsens Haman, Mats Halin 1 Rå 21 Ep. Domare  Karl Erik Jonsson

Mörka Skogs Sigge Caspersson, Seth Loberg 1 Rå 25 Ep. Domare Jack Junel

Around Ultra Hot Runar Andersson 1 Rå 28 Ep. Domare Bo Olofsson

Around Ultra Cool, Robert Heinänen 1 Rå 25 Ep. Domare Bo Olofsson       

Kärråsens Dag Wilmer, Lars Nyman 1 rå 26 Ep. Domare Bo Olofsson

Åhlskogens Norma, Mona Edén 1 rå 23 Ep, Domare Björn Aspelin

Wildeers Kavata Kajsa, Hans Öhman 1 27 Ep. Domare Håkan Karlsson

Lövhögens Klabbe, Desirée Högman 1 rå 26 Ep. Domare Bengt Sjösten

Lövhögens Hilda, Desirée Högman 1 Rå 25 Ep. Domare Bengt Sjösten       

Lyckehöjdens Elis, Henrik Johansson 1 Rå 25 Ep. Domare Jimmy Lindby    

Lyckehöjdens Elis, Henrik Johansson 1 Rå 27 Ep. Domare Anders Riddaregard                                                                                                                                                                                                              

 

Drevprov NÖ 2014-2015

Ordinarie drevprov och SM-uttagning 2014-11-04

1. Mörka Skogs Rut Zackrisson, PBGV, ägare Ylva Melin, 1+1 Rå 29EP D-cert,  domare Håkan Jakobsson.

2. Arounds Pale Ale, PBGV, ägare Jack Junel, 1+1 Rå 27EP, domare Håkan Karlsson.

3. Nimrods Fröken Tisdag, BFdB, ägare Patrik Särenfors, 1+2+3 Rå 26 EP, domare Bo Olofsson.

4. Nimrods Kung Haakon, BFdB, ägare Björn Adonis, 1 Rå 27 EP, domare Roberto Gonzalo.

5. Kärråsens Öste, PBGV, ägare Örjan Enehall, 1 Rå 25 EP, domare Mikael Löfberg.

6. Kärråsens Estelle, PBGV, ägare Inga Eriksson, 2 Rå 26 EP, domare Lars-Erik Laurén.

 

Drevprov NÖ 2014-2015

Basset Artésien Normand

31/10 Star Ban Zerina, Max Persson, 1 Hjort 25 EP, domare Håkan Karlsson

5/10 Star Ban Zalsa, Roland Andersson, 1 Rå 19 EP, domare Karl-Erik Jonsson

19/11 Star Ban Zalsa, Roland Andersson, 1 Rå 27 EP, domare Sven-Åke Lindstedt

1/12 Banubas Dimma, Susanne Gustavsson, 1 Hjort, 27 EP, domare Thomas Karlsson

3/12 Star Ban Zalsa, Roland Andersson, 1 Rå 23 Ep, Håkan Jakobsson

15/12 Banubas Dimma, Susanne Gustavsson, 1 Hjort 22 EP, domare Kenth Eriksson

13/1 Star Ban Zerina, Max Persson, 1 Hjort 24 EP, domare Kenth Eriksson

16/1 Banubas Dexel, Anders Larsson, 1 Rå 26 EP, domare Bo Olofsson

28/1 Skogvaktarens Queen Elsa, Susanne o Håkan Karlsson, 1 Rå 27 EP, domare Jack Junel

 

Basset Fauve de Bretagne

4/11 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särnefors, 1 Rå 26 EP, domare Bo Olofsson

4/11 Nimrods Kung Haakon, Björn Adonis, 1 Rå 27 EP, domare Roberto Gonzalo

28/11 Fallbackskogs Freja, Barbro o Hans Pettersson, 2 Hare 23 EP, domare Karl-Erik Jonsson

11/12 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särenfors, 1 Rå 27 EP, domare Roberto Gonzalo

18/12 Nimrods Cox Orange, Martin Källberg, 3 Rå 24 EP, domare Jack Junel

22/12 Högmossens Lovis, Inger Hemlin, 1 Rå 28 EP, domare Curt Edström

30/12 Fallbackskogs Freja, Barbro o Hans Pettersson, 1 Rå 23 EP, domare Jimmi Lindby

6/1 Murvlens Coquettechasseur, Terje Larsson, 1 Räv 24 EP, domare Håkan Jakobsson

27/1 Smedkullens Fauve Jänta, Joel Dahlberg, 3 Rå 19 EP, domare Kenth Eriksson

31/1 Nimrods Bonne Louise, Fredrik Jonsson, 1 Rå 26 EP, domare Anders Abrahamsson

 

Petit Basset Griffon Vendéen

4/11 Kärråsens Estelle, Inga Eriksson, 2 Rå 26 EP, domare Lars-Erik Lauren

4/11 Around Pale Ale, Jack Junel, 1 Rå 27 EP, domare Håkan Karlsson

4/11 Kärråsens Öste, Örjan Enehall, 1 Rå 25 EP, domare Mikael Löfberg

4/11 Mörka Skogs Rut Zackrisson, 1 Rå 29 EP D-cert, domare Håkan Jakobsson

12/11 Kärråsens Estelle, Inga Eriksson, 1 Rå 28 EP, domare Martin Magnusson

22/11 Gonzitas Audi Quattro, Mari Lindqvist, 3 Rå 20 EP, domare Anders Enkvist

27/11 Around Pale Ale, Jack Junel, 3 Rå 26 EP, domare Bo Olofsson

28/11 Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson, 0 Hare 7 EP, domare Bo Ivarsson

4/12 Kärråsens Estelle, Inga Eriksson, 1 Rå 27 EP, domare Lars-Erik Lauren

5/12 Gold Queens Zvenska Zelda, Madeleine Bengtsson, 1 Rå 26 EP, Karl-Erik Jonsson

5/12 Kärråsens Hudson, Ronnie Gustavsson, 2 Rå 20 EP, domare Sören Sandqvist

6/12 Gonzitas Audi Quattro, Mari Lindqvist, 0 pris 2 EP, domare David Brännström

7/12 Kärråsens Finess, Gösta Bladh, 1 Rå 29 EP, domare Jack Junel

9/12 Kärråsens Hudson, Ronnie Gustavsson, 1 Rå 23 EP, domare Håkan Jakobsson

10/12 Around Rise And Shine, Anders Pettersson, 1 Rå 22 EP, domare Jack Junel

19/12 Marskärs Petit Elissa, Anette Pettersson Åkerblom, 0 Rå 8 EP, domare Anders Abrahamsson

20/12 Marskärs Petit Drilla, Erik o Monika Lundmark, 0 Rå 6 EP, domare Lars Olofsson

22/12 Kärråsens Finess, Gösta Bladh, 2 Rå 27 EP, domare Bo Olofsson

27/12 Around Pale Ale, Jack Junel, 1 Rå 28 EP, domare Bo Olofsson

30/12 Marskärs Petit Drilla, Erik o Monika Lundmark, 2 Räv 25 EP, domare Thor Lundström

30/12 Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund, 1 Rå 29 EP, D-cert, domare Bo Olofsson

2/1 Kärråsens Cato, Lars-Inge Ahlström, 1 Rå 30 EP D-cert, domare Karl-Erik Jonsson

4/1 Gold-Queens Zvenska Zelda, Madeleine Bengtsson, 0 Rå 16 EP, domare Håkan Jakobsson

5/1 Kärråsens Dag-Wilmer, Lars Nyman, 1 Rå 29 EP, domare Bo Olofsson

5/1 Kärråsens Estelle, Inga Eriksson, 1 Hjort 25 EP, domare Roberto Gonzalo

11/1 Kärråsens Cato, Lars-Inge Ahlström, 1 Rå 24 EP D-cert, domare Kent Cederqvist

12/1 Ebouriffe How to kiss a Frog, Anna Jimmerfors, 2 Rå 23 EP, domare Håkan Karlsson

12/1 Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund, 1 Rå 26 EP D-cert, domare Jack Junel

14/1 Kärråsens Hudson, Ronny Gustavsson, 1 Rå 27 EP, domare Jimmi Lindby

17/1 Kärråsens Hamann, Mats Hallin, 1 Rå 19 EP, domare Håkan Jakobsson

21/1 Åhlskogens Norma, Mona Edén, 1 Rå 22 EP, domare Bo Ivarsson

21/1 Kärråsens Finess, Gösta Bladh, 1 Rå 30 EP D-cert, domare Håkan Karlsson

21/1 Lyckehöjdens Elis, Henrik Johansson, 1 Rå 29 EP D-cert, domare Karl-Erik Jonsson

21/1 Tova, Tom Wigström, 3 Rå 24 EP, domare Sören Sandqvist

22/1 Etelhemskogens Juni, Jonas Fredriksson, 1 Rå 24 EP, domare Håkan Jakobsson

23/1 Tova, Tom Wigström, 0 Räv 12 EP, domare Jimmi Lindby

23/1 Kärråsens Freja, Anders Abrahamsson, 3 Hjort 20 EP, domare Roberto Gonzalo

28/1 Kärråsens Hoffman, Nils Öhlund, 2 Rå 22 EP, domare Bo Olofsson

28/1 Etelhemskogens Juni, Jonas Fredriksson, 1 Rå 27 EP, domare Sören Sandqvist

29/1 Kärråsens Hudson, Ronnie Gustavsson, 1 Rå 30 EP D-cert, domare Karl-Erik Jonsson

 

 
 

Drevprov NÖ 

Drevprov NÖ 2013-2014

Basset Artésien Normand

4/11 Motvindens Qudden, Anders Larsson, 1 Rå 44 EP, domare Bo Olofsson

4/11 Stenkustens Bris, Susanne Gustavsson, 1 Hjort 48 EP D-cert, domare Tom Rundgren

20/11 Örngrengårdens Max, Daniel Delviken, 1 Rå 43 EP, domare Jack Junel

21/11 Stenkustens Bris, Susanne Gustavsson, 1 Hjort 45 EP, domare Håkan Karlsson

10/12 Star Ban Zerina, Max Persson, 1 Hjort 49 EP D-cert, domare Håkan Karlsson

Basset Fauve de Bretagne

24/11 Smedkullens  Fauve Is, Jens Jonsson, 2 Rå 40 EP, domare Stig Kihlberg

30/11 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särnefors, 0 Hjort 18 EP, domare Roberto Gonzalo

5/12 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särnefors, 2 Rå 46 EP, domare Bo Olofsson

13/12 Åbackens Strawberry Spring, Niklas Nyrfors, 3 Rå 37 EP, domare Roberto Gonzalo

20/12 Freja, Barbro&Hans Pettersson, 1 Rå 43 EP, domare Håkan Jakobsson

2/1 Nimrods OS-kar, Anders Eriksson, 1 Hjort 42 EP, domare Roberto Gonzalo

3/1 Murvlens Coquettechasseur, Terje Larsson, 1 Rå 48 EP, domare Håkan Jakobsson

8/1 Freja, Barbro&Hans Pettersson, 1 Rå 43 EP, domare Leif Hellman

13/1 Kummin, Kurt Johansen, 1 Rå 45 EP, domare Håkan Karlsson

14/1 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särnefors, 1 Rå 52 Ep D-cert, domare Håkan Karlsson

27/1 Nimrods Kung Haakon, Björn Adonis, 1 Rå 49 Ep D-cert, domare Bo Olofsson

30/1 Åbackens Strawberry Spring, Niklas Nyrfors, 1 Rå 42 EP

8/2 Smedkullens Fauve Chilli, Roberto Gonzalo, 0 Hare 14 EP, domare Tom Rundgren

24/2 Smedkullens Fauve Chilli, Roberto Gonzalo, 1 Hare 44 EP, domare Mikael Löfberg

Petit Basset Griffon Vendéen

9/10 Väntans Ojje Ojdå, Carina & Josephine Veen Huis, 1 Rå 47 EP, domare Jack Junel

21/10 Väntans Ojje Ojdå, Carina & Josephine Veen Huis, 1 Rå 42 EP, domare Mikael Löfberg

24/10 Smebäckens Qvindra, Tom Wickström, 1 Rå 44 EP, domare Erik Holmqvist

27/10 Kärråsens Xilla, Inga Eriksson, 0 Rå 19 EP, domare Bo Olofsson

28/10 Kärråsens Öste, Örjan Enehall, 1 Rå 48 EP, Domare Bo Ivarsson

4/11 Kärråsens Öste, Örjan Enehall, 1 Rå 48 EP D-cert, Domare Mikael Löfberg

4/11 Väntans Ojje Ojdå, Carina & Josephine Veen Huis, 1 Hjort 42 EP, domare Roberto Gonzalo

4/11 Mörka Skogs Rut Zackrisson, Ylva Melin, 1 Rå 49 EP D-cert, domare Erik Holmqvist

4/11 Kärråsens Elaisa, Karl-Erik Jonsson, 1 Rå 44 EP, domare Håkan Jakobsson

18/11 Lejeunes Tilda, Sonny Nygren, 1 Rå 42 EP, Mikael Löfberg

25/11 Kärråsens Zenta, Stefan Henriksson, 1 Rå 47 EP, domare Anders Abrahamsson

26/11 Tova, Tom Wickström, 0 Hare 29 EP, domare Håkan Jakobsson

27/11 Kärråsens Zenta, Stefan Henriksson, 1 Rå 50 EP D-cert, domare Anders Abrahamsson

29/11 Good Choice Edwardian Script, Malou Kjellson, 1 Rå 44 EP, domare Jack Junel

29/11 Kärråsens Zenta, Stefan Henriksson, 1 Rå 44 EP, domare Bengt Sjösten

4/12 Smebäckens Qvindra, Tom Wickström, 1 Rå 44 EP, domare Håkan Jakobsson

5/12 Okejs Bernice, G. Sandström&G. Krantz, 0 Rå 10 EP, domare Tom Rundgren

15/12 Gold Queens Zvenska Zelda, Madeleine Bengtsson, 2 Rå 41 EP, domare Håkan Jakobsson

18/12 Kärråsens Cato, Lars-Inge Ahlström, 1 Rå 45 EP, domare Håkan Jakobsson

19/12 Gonzitas Audi Quattro, Mari Lindkvist, 3 Rå, 39 EP, domare Ola Lindfors

20/12 Lövhögens Hubbe, Desirée Högman, 1 Rå 44 EP, domare Bengt Sjösten

20/12 Good Choice Edvardian Script, Malou Kjellson, 1 Rå 42 EP, domare Bo Olofsson

27/12 Maskärs Petit Drilla, Erik&Monika Lundmark, 1 Rå 48 EP, domare Lars-Göran Burman

27/12 Lejeunes Tilda, Sonny Nygren, 3 Hjort 37 EP, domare Tom Rundgren

30/12 Kärråsens Elaisa two, Karl-Erik Jonsson, 2 Rå 43 EP, domare Jimmi Lindby

2/1 Chouan Sweet Inspiration, Desirée Högman, 2 Rå 44 EP, domare Bengt Sjösten

3/1 Smebäckens Qvindra, Tom Wikström, 3 Rå 44 EP, domare Karl-Erik Jonsson

5/1 Good Choice Edwardian Script, Malou Kjellson, 3 Rå 32 EP, domare Tom Rundgren

6/1 Kärråsens Estelle, Inga Eriksson, 1 Rå 47 EP, domare Bo Olofsson

6/1 Kärråsens Cato, Lars Inge Ahlström,  0 pris 31 EP, domare Jimmi Lindby

9/1 Kärråsens Elaisa Two, Karl-Erik Jonsson , 1 Rå 47 EP, domare Erik Holmquist

9/1 Vilauddens Afe, Benjamin Erlandsson, 3 Rå 39 EP, domare Anders Abrahamsson

14/1 Around Pain in The Ass, Jack Junel&Gudrun Lindell,  1 Rå 43 EP, domare Bo Olofsson

14/1 Lövhögens Cleo, Desireé Högman, 1 Rå 45 EP, domare Bengt Sjösten

20/1 Smebäckens Qvindra, Tom Wikström,  1 Rå 46 EP, domare Jimmi Lindby

20/1 Lövhögens Ida, Desirée Högman 2 Räv 43 EP, domare Bengt Sjösten

21/1 Good Choise Edwardian Script, Malou Kjellson, 3 Rå 30 EP, domare Tom Rundgren

22/1 Lövhögens Gnistra, Tommy Rönn, 3 Rå 31 EP, domare Ingvar Sahlberg

24/1 Tova, Tom Wickström, 1 Rå 47 EP, domare Håkan Jakobsson

24/1 Kärråsens Elaisa Two, Karl-Erik Jonsson, 1 Rå 46 EP, domare Leif Hellman

29/1 Gold Queens Zvenska Zelda, Madelein Bengtsson, 0 Rå 28 EP, domare Karl-Erik Jonsson

29/1 Around Im Not From Barcelona, Anders Pettersson, 0 Rå 8 Ep, domare Anders Abrahamsson

 

 

 

 

Drevprov NÖ 2012-2013

 Basset Artésien Normand

5/11 Banubas Cindy, Susanne Karlsson, 1 Hjort 48 EP, domare Roberto Gonzalo

27/1 Banubas Dimma, Susanne Gustavsson, 2 Hjort 39 EP, domare Tomas Karlsson

 Basset Fauve de Bretagne

4/10 Hovrikets Oliphan Ozilot, Christina Forsgren, 1 Rå 45 EP, domare Stig Kihlberg

26/10 Dyfrigis Snälla Måns, Lars Lundberg, 1 Räv, 44 EP, domare Sven-Axel Sundell

27/10 Åbackens Just After Sunset, Monica Londono, 2 Hjort 41 EP, domare Roberto Gonzalo

3/11 Hovrikets Oliphan Ozilot, Christina Forsgren, 1 Rå 43 EP, domare Tomas Åslund

5/11 Högmossens Alain, Michael Karlsson, 1 Rå 43 EP, domare Håkan Karlsson

5/11 Hovrikets Oliphan Ozelot, Christina Forsgren, 1 Rå 44 Ep, domare Curt Edström

14/11 Smedkullens Fauve Amour, Anna-Karin Karlsson, 1 Rå 49 Ep D-cert, domare Sven-Axel sundell

19/11 Smedkullens Fauve Amour, Anna-Karin Karlsson, 1 Räv 45 EP, domare Lars-Erik Lauren

22/11 Smedkullens Fauve Amour, Anna-Karin Karlsson, 1 Rå 45 EP, domare Anders Holmberg

24/11 Trollpackans Armand Assante, Emil Andersson, 1 Hjort 43 EP, domare Roberto Gonzalo

25/11 Doris, Ulf Bergman, 1 Rå 44 Ep, domare Tom Rundgre

26/11 Kummin, Kurt Johansen, 1 Rå 43 EP, domare Mikael Löfberg

10/12 Smedkullens Fauve Dundra, Anders Eriksson, 1 Rå 45 EP, domare Roberto Gonzalo

11/12 Högmossens Alaine, Anna-Karin Karlsson, 1 Rå 44 EP, domare Roberto Gonzalo

21/12 Högmossens Alaine, Anna-Karin Karlsson, 1 Rå 45 EP, domare Bo Olofsson

7/1 Kummin, Kurt Johansen, 1 Rå 42 EP, domare Tom Rundgren 

9/1 Coquettechassur, Terje Larsson, 1 hare 46 EP, domare Erik Holmqvist

11/1 Högmossens Alaine, Anna-Karin Karlsson, 3 Rå 36 EP, domare Mikael Löfber

12/1 Högmossens Alain, Michael Karlsson, 1 Hjort 43 EP, domare Roberto Gonzal

14/1 Doris, Ulf Bergman, 1 Hjort 46 EP, domare Roberto Gonzalo

28/1 Nimrods Fröken Tisdag, Patrik Särnefors, 0 Rå 35 EP, domare Bo Olofsson

28/1 Högmossens Alain, Michael Karlsson, 1 Rå 43 EP, domare Tom Rundgren

28/1 Smedkullens Fauve Chilli, Roberto Gonzalo, 3 Hare 38 EP, domare Mikael Löfberg

23/2 Smedkullens Fauve Chili, Roberto Gonzalo, 2 Hare 43 EP, domare Tom Rundgren

26/2 Smedkullens FauveChili, Roberto Gonzalo, 0 Hare 36 EP, domare Erik Klockar

 

Petit Basset Griffon Vendéen

 5/11 Pondus, Roger Nordskag, 1 Hjort 45 EP, domare Mikael Löfberg

 5/11 Smebäckens Pablo Picasso, Torbjörn Bönström, 1 Hjort 47 EP, domare Erik Klockar

 14/11 Mörka Skogs Rut Zackrisson,  Ylva Melin, 1 Hare 46 EP, domare Erik Holmqvist

 23/11 Around Kill or Cure, Marie Lindkvist, 1 Rå 43 EP, domare David Brännström

 8/12 Around Kill or Cure, Marie Lindkvist, 1 Rå 46 EP, domare Anders Enkvist

 9/1 Mörka Skogs Rut Zackrisson, Ylva Melin, 1 Rå 51 EP, domare Leif Hellman

 14/1 Kärråsens Östrid, Mats Hägring, 1 Rå 45 EP, domare Leif Hellman

 Griffon Nivernais

 14/11 Trästbos Clintan, RR-Prov, Ej godkänd, domare Bo Olofsson

  

Drevprov NÖ 2011 – 2012.

Basset Artésien Normand

17/11 Stockmossen Millan, Tom Rundgren, 1 Rå 46 EP, domare Håkan Karlsson

20/11 Banubas Cindy, S o H Karlsson, 1 Hjort 46 EP, domare Tom Rundgren

26/11 Barsajas Komet, Mats Strandman, 1 Rå 42 EP, domare Mikael Löfberg

28/11 Stockmossens Millan, Tom Rundgren, 1 Hjort 44 EP, domare Roberto Gonzalo

3/12 Banubas Cest Bruno, Glenn Johnsson, 1 Rå 44 EP, domare Jack Junel

5/12 Örngrensgården´s Max, Daniel Delviken, 0 Rå 11 EP, domare Bengt Sjösten

19/12  Örngrensgården´s Max, Daniel Delviken, 0 Hjort 34 EP, domare Roberto Gonzalo

2/1 Örngrensgården´s Max, Daniel Delviken, 0, 4 EP, domare Bo Olofsson

20/1 Stenkustens Bris, Susanne Gustavsson, 1 Hjort 44 EP, domare Tomas Karlsson

 

Basset Fauve de Bretagne

10/10 Smedskullens Fauve Bamze, Tuija Ollila, 0, 19 EP, domare Roberto Gonzalo

18/10 Whistlewoods Ambrosia, HoB Pettersson, 3 Rå 39 EP, domare Roberto Gonzalo

1/11 Hovrikets Han-E-Ball, Anders Marklund, 1 Rå 49 EP, domare Bengt Sjösten

1/11 Smedskullens Fauve Bamze, Tuija Ollila, 1 Rå 46 EP, domare Håkan Karlsson

15/11 Smedskullens Fauve Dundra, Anders Eriksson, 3 Rå 38 EP, domare Roberto Gonzalo

15/11 Smedskullens Fauve Bamze, Tuija Ollila, 1 Rå 46 EP, domare Bo Olofsson

25/11 Smedskullens Fauve Chic, Michael Karlsson, 1 Hjort 43 EP, domare Roberto Gonzalo

6/12 Smedskullens Fauve Chester, Stefan Skogberg, 2 Rå 37 EP, domare Bo Ivarsson

11/12 Smedskullens Fauve Chili, Roberto Gonzalo, 0 11 EP, domare Mikael Löfberg

14/12 Smedskullens Fauve Amour, Anna-Karin Karlsson, 2 Hjort 42 EP, domare Roberto Gonzalo

14/12 Whistlewoods Ambrosia, Hans Pettersson, 1 Rå 45 EP, domare Leif Hellman

20/12 Smedskullens Fauve Amour, Anna-Karin Karlsson, 3 Hjort 38 EP, domare Mikael Löfberg

21/12 Whistlewoods Ambrosia, Hans Pettersson, 1 Rå 47 EP, domare Erik Holmqvist

22/12 Smedskullens Fauve Chilli, Roberto Gonzalo, 0 Hare 17 EP, domare Tom Rundgen

14/1 Nimrods Kung Olav, Jonas Axtelius, 1 Rå 42 EP, domare Tom Rundgren

14/1 Smedskullens Fauve Chic, Michael Karlsson, 0 Rå 22 EP, domare Anders Abrahamsson

15/1 Trollpackans Aline dArrogante, Annika Ljungberg, 1 Rå 43 Ep, domare Mikael Löfberg

15/1 Doris, Ulf Bergman, 1 Rå 48 EP D-cert, domare Kjell Karpnäs

19/1 Swinging Tails Chateau Kefraya, Therese Söderlund, 3 Rå 37 EP, domare Jack Junel

24/1 Smedskullens Fauve Chic, Michael Karlsson, 0 Hare 15 EP, Bengt Sjösten

 

Petit Basset Griffon Vendéen

8/10 Marskärs Petit Drilla, E o M Lundmark, 0 Hare 17 EP, domare Eskil Johansson

11/10 Kärråsens Xina, Karl-Erik Johnsson, 1 Rå 48 EP, domare Leif Hellman

23/10 Marskärs Petit Drilla, E o M Lundmark, 0 19 EP, domare Eskils Johansson

1/11 Bluffs Happy Ewin, Bo Olofsson, 1 Rå 45 EP, domare Erik Klockar

1/11 Around Else Matters, C o J Veen Huis, 3 Rå 35 EP, domare Roberto Gonzalo

1/11 Lövhögens Casper, Fredrik Lööv, 0 18 EP, domare Bo Ivarsson

3/11 Västanträskbackens Aragon, Göran Karlsson, 0 19 EP, domare Rune Andersson

6/11 Around Kill or Cure, Magnus Johansson, 2 Rå 40 EP, domare Ola Lindfors

17/11 Wagglaeton Taiga, Björn Bergström, 1 Rå 44 EP, domare Jack Junel

17/11 Marskärs Petit Birgit, L o A Pettersson, 1 Rå 46 EP, domare Bengt Sjösten

18/11 Väntans Mulliga Maräng, Eva Ter-Borch, 3 Rå 34 EP, domare Håkan Karlsson

19/11 Marskärs Petit Drilla, Erik Lundmark, 0 Hare 20 Ep, domare Eskil Johansson

21/11 Smedbäckens Rufsiga Rufus, Tage Ansén, 1 Rå 49 EP, domare Leif Hellman

24/11 Wagglaeton Taiga, Björn Bergström, 1 Rå 47 EP, domare Bo Olofsson

25/11 Vilauddens Ulvar, Per-Inge Johansson, 1 Rå 43 EP, domare Andersa Abrahamsson

27/11 Lövhögens Casper, Fredrik Lööv, 1 Rå 47 EP, domare Roger Larsson

28/11 Around Nothing Else Matters, C o J Veen Huis, 2 Rå 43 EP, domare Mikael Löfberg

28/11 Idolens Ruby, Martina Hoffman, 0 0 EP, domare Bengt Sjösten

29/11 Around Im Not for sale, Susanne Buhlman, 1 Rå 46 EP, domare Jack Junel

30/11 Wagglaeton Taiga, Björn Bergström, 1 Rå 45 EP, domare Tom Rundgren

1/12 Silkesdalens Wilma Ricco, Ronnie Gustavsson, 1 Rå 44 EP, domare Roland Johansson

6/12 Smedbäckens Rufsiga Rufus, Tage Ansén, 1 Rå 48 EP D-cert, domare Erik Holmqvist

13/12 Around Im the Latest Gossip, Carina Veen Huis, 1 Rå 44 EP, domare Jack Junel

14/12 Dalsängs Etienne, Christina Järveback, 1 Rå 48 EP D-cert, domare Jack Junel

14/12 Idolens Viking, Sigge Svensson 0 15 EP, domare Håkan Karlsson

16/12 Lejeunes Tilda, Sonny Nygren, 2 Rå 40 EP, domare Mikael Löfberg

19/12 Around Im Not for sale, Susanne Buhlman, 1 Rå 45 EP, domare Bo Olofsson

21/12 Kärråsens Ozzy, Håkan Jakobsson, 1 Rå 45 EP, domare Leif Hellman

21/12 Marskärs Petit Birgit, A. Åkerblom, L. Pettersson, 3 Rå 38 EP, domare Håkan Westlund

22/12 Around Im the Latest Gossip, Carina Veen Huis, 0 Hare 19 EP, domare, Bo Olofsson

22/12 Lövhögens Casper, Fredrik Lööv, 1 Hjort 44 EP, domare Mikael Löfberg

28/12 Dalsängs Etienne, Christina Järveback, 1 Rå 42 EP, domare Anders Abrahamsson

29/12 Kärråsens Aliver, Marcus Åkerström, 1 Rå 47 EP, domare Mikael Dahlström

30/12 Around Not for sale, Susanne Buhlman, 3 Rå 34 EP, domare Tom Rundgren

30/12 Around Im the Latest Gossip, Carina Veen Huis, 3 Rå 36 Ep, domare Mikael Löfberg

1/1 Kärråsens Aliver, Marcus Åkerström, 1 Rå 49 D-cert, domare Mikael Löfberg

8/1 Marskärs Petit Birgit, A. Åkerblom, L. Pettersson, 1 Rå 43 EP, domare Bengt Elofsson

9/1 Idolens Ruby, Martina Hoffman, 1 Rå 46 EP, domare Yngve Persson

10/1 Lejeunes Tilda, Sonny Nygren, 3 Hjort 38 EP, domare Erik Klockar

10/1 Kärråsens Ozzy, Håkan Jakobsson, 1 Rå 42 EP, domare Jimmy Lindby

15/1 Mörkaskogs Rut Zackrisson, Ylva Melin, 2 Rå 43 EP, domare Christer Hederstedt

17/1 Idolens Ruby, Martina Hoffman, 3 Rå 37 EP, domare Yngve Persson

17/1 Kärråsens Öste, Örjan Enehall, 1 Rå 44 EP, domare Bo Ivarsson

18/1 Idolens Viking, Sigge Svensson, 2 Rå 41 EP, domare Jack Junel

18/1 Kärråsens Aliver, Marcus Åkerström, 1 Rå 45 EP, domare Christer Guldbacke

18/1 Kärråsens Zenita, Klas Johansson, 0 Hare 30 EP, domare Mikael Löfberg

20/1 Marskärs Petit Drilla, E o M Lundmark, 0 Rå 11 EP, domare Bengt Sjösten

22/1 Maskärs Petit Drilla, Erik Lundmark, 0 6 EP, domare Håkan Westlund

22/1 Gold-Queens Unika Narnia, Anders Bengtsson, 3 Rå 34 EP, domare Roland Johansson

23/1 Kärråsens Ozzy, Håkan Jakobsson, 1 Rå 44 EP, domare Erik Holmqvist

25/1 Vilaudens Wask, Regina Eriksson, 3 Hjort 36 EP, domare Kenneth Pettersson

26/1 Around Not for sale, Susanne Buhlman, 1 Rå 43 EP, domare Erik Klockar

27/1 Idolens Ruby, Martina Hoffman, 2 Rå 39 EP, domare Hans Löfberg